GÜNGÖRNAME

UDDÜ

AHMET GÜNGÖR - gungorname.com
ÜSTTE MAVİ GÖK, ALTTA YAĞIZ YER PDF Yazdır e-Posta

 

İlkokuldan üniversite yıllarına kadar sarı kaplı, siyah beyaz resimli kitaplardan: NASA, Baykonur ve bu uzay merkezlerinden fırlatılan roketler, astronotların adını öğrenip ezberler, ülkelerine gıpta ile bakardık.

Gökyüzünde uyduları bir yana uzay istasyonları bile vardı. Fantastik kurgu filmleriyle Mars’a, başka galaksilere giderken erişilmez bir güç ve kudretin izlerini dünya insanlarının hafızlarına kazıyorlardı. Şüphesiz bu güç ve kudret, ardından diğer halklara zoraki saygı ve itaati de getiriyordu.

Bilge, filozof Gandi’nin ifadesiyle: “Ben İngilizlerin yenilmez olduğunu sanırdım. Bu yüzden halkımın geleceğiyle ilgili düş bile kuramazdım. Ta ki Anadolu’dan bir Türk komutanı Mustafa Kemal çıkıp halkına önderlik edip elinde avucunda taş sopayla Çanakkale’de İngilizleri yendiği güne kadar…”

Türkiye’ye gelince… Düş göremezken düş görür, hayal bile kuramazken yıllara haftalara göre plan programlar yapar hale geldik. Bu düş ve hayaller; “ÜSTTE MAVİ GÖK, ALTTA YAĞIZ YER” le ilgili idi.

Düşler âleminden uyanma vakti!

“Mavi Vatan” olarak adlandırdığımız Karadeniz, Ege ve Akdeniz’i karış karış tarayan sismik araştırma gemilerimiz (Oruç Reis, Fatih, Barboros Hayreddin): doğal gaz, petrol arama çalışmalarına son hızla devam etmektedir. Karadeniz’den gelen “Müjdeli Haber”, ışığın umuda dönüştüğünü göstermiştir.

Düş görmenin, hayal kurmanın safhasını geçip plan-programa geçmek ne keyif, ne huzur, ne özgüven! Batılı devletlerin hemen Türkiye’nin karşısına geçip nazar boncuğu gibi dizilmelerine şaşırmamak gerekir. Bir de kader birliği yaptığımız dindaş ülkelerin emperyalistlere teşne olması…

Devamını oku...
 
KIRGIZCA DEYİMLER SÖZLÜĞÜ - Ahmet GÜNGÖR PDF Yazdır e-Posta

Kırgızca Deyimler Sözlüğü (Türkçe açıklamalı), 1998 yılında Son Çağ Yayıncılık tarafından yayımlanmıştır.

Türkçe açıklamalı olarak hazırlanan sözlük, Kırgızca-Türkçe, Türkçe-Kırgızca deyimler sözlüğü alanında ilk yayımlanan sözlüklerden biri olmuştur.

Eser 424 sayfa olup; Önsöz (5-9 s.) ve deyimlerin biçim, biçem yapısal ve anlamsal özellikleri (Deyimlerin Yapısal ve Anlamsal Özellikleri, Deyimlerin Etnogenetik ve Folklorik Açıdan Dile Yansıması, Sözcüklerin Sözlüksel Anlamı, Deyim Bileşenlerinin Özellikleri, Kök Sözcüklerde Çok Anlamlılık, Deyimlerde Çok Anlamlılık, Deyimlerde Sözcüksel Varyant, İki Dilde Yapısal Açıdan Eşdeğer Deyimler, İki Dilde Yapısal Açıdan Eşdeğer Anlamsal Açıdan Farklı Deyimler,  Yapısal Açıdan Eşdeğer Anlamsal Açıdan Farklı Deyimlerin Karşılaştırılması 10-51 s.), Kırgız Alfabesi (54 s.), Kısaltmalar (55.s.), Kırgızca alfabetik sıraya göre Türkçe açıklamalı deyimler sözlüğü (56-418 s.) ve Kaynaklar (420-424 s.) bölümünden oluşmaktadır.

Bu çalışmada öncelikli olarak her iki lehçede biçimsel ve anlamsal açıdan eşdeğer deyimlerin derlenmesine dikkat edilmiştir: Ач көз: Aç göz, Баш ийүү: Baş eğmek, boyun eğmek, Тилинен бал тамуу: Dilinden bal damlamak, Бетке айтуу: Yüzüne söylemek, Жүрөгү оозуна келүү: Yüreği ağzına gelmek, Жаагы ачылуу: Çenesi açılmak (Çenesi düşmek) vd.

Devamını oku...
 
Hikayeler PDF Yazdır e-Posta

 

BEYLİK - (PDF DOSYASI)

SICAK BUZ - (PDF DOSYASI)

TÜYSÜZ - (PDF DOSYASI)

SATIRBAŞI - (PDF DOSYASI)

ГОРЯЧИЙ ЛËД - (PDF DOSYASI)

HOT ICE - (PDF DOSYASI)

 

 
THE STAR OF TURKOLOGY AND DIPLOMACY - Professor Doctor Canseyit Tüymebayev PDF Yazdır e-Posta

He was born in the region of South Kazakhstan within the district of Kaynar, Algabayski on June 8th, 1958. After having completed his primary, secondary and high school education in his place of birth, he starts studying in Philology Department of Kazakhstan State University (currently known as Farabi State University), and gets lectures from prominent linguists and literature instructors (Zeynulla Kabdolov, Altay Amancolov, etc.). His goal is to become qualified philologist and Turcologist. A diligent, helpful and optimist character of his mood helps him to be loved by both his friends and teachers, and he manages to graduate successfully from his department in 1980. Along with his teachers’ encouragement, he begins working as an instructor where he graduated during the years of 1980 and 1988. He accomplishes passing his doctorate degree in 1987, and professorship defences in 2008, which leads him to make a distinguished name for himself within the academic community.

Devamını oku...
 
AFGANİSTANLI BAKANDAN ZİYARET PDF Yazdır e-Posta

Afganistan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Abdul Wahab Balakarzai, Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi, Kentav Hazırlık Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Ahmet Güngör’e Şilt Verdi

04.12.2018

Afganistan Milli Eğitim Bakanı Yardımcısı Abdul Wahab Balakarzai, Milli Eğitim Bakanlığı Plan ve Politika Dairesi Başkanlığı Müdürü Ramin Manavi  ve Dış İşleri Bakanlığı Hukuk ve Antlaşma Dairesi Başkanı Fayz Ahmed Seyar, Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar, Rektör Yardımcısı  Dr. Öğretim Üyesi Pusat Pilten ile Kentav Hazırlık Fakültesine geldi.

Fakülte Dekanı Doç. Dr. Ahmet Güngör, Afganistan delegasyon heyetine Hazırlık Fakültesindeki dil öğretimi, sınavlar ve yurtdışından öğrenci kabulü hakkında ayrıntılı bilgiler verdi. Özellikle son yıllarda Afganlı öğrencilerin üniversiteye yoğun ilgisini dile getiren Güngör, gelen Afganlı öğrencilerin Türkçe ve Kazakça dil öğreniminde yetenekli ve başarılı olduklarını dile getirdi. Söz konusu öğrencilerin lisansta da başarılı olduklarına da değinen Güngör, burada yurt, barınma ve eğitim-öğretim şartlarının çok uygun olduğunu, dil öğretiminde uzun yıllara dayalı tecrübeye sahip bir kurum olduklarını ve ders kitaplarının nitelikleri hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Afganistan Milli Eğitim Bakanı Yardımcısı Abdul Wahab Balakarzai, toplantıda  Üniversitenin Afganistanlı öğrencilere sunduğu yüksek öğrenim desteğinden duyulan memnuniyeti dile getirdi.

Heyet Başkanı, Türkiye ve Kazakistan’ın ortak kurumu olan Ahmet Yesevi Üniversitesinin başarılarını yakından takip ettiklerini, etkilendiklerini ve  iş birliğine yönelik düşüncelerini ifade ettiler.  Bu kapsamda bir değerlendirme konuşması yapan Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar,  Afganistan, Kazakistan ve Türkiye arasındaki çok yönlü işbirliklerinin geliştirilmesi ve  bilimsel ortaklıkların kurumsallaştırılmasında, üniversite temsilcileri olarak her türlü yardım ve çalışmaya hazır olduklarını vurguladı.

Bilgilendirme toplantısından sonra, Heyet Başkanı Abdul Wahab Balakarzai, Hazırlık Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Ahmet Güngör’e Afganistan Milli Eğitim Bakanlığı şiltini takdim ederken üniversite ve fakültedeki akademisyenlere başarılarının devamını diledi. Konuk heyet, kütüphane, konferans salonu, spor salonu ve dersliklerde incelemelerde bulunduktan sonra fakülteden ayrıldı.

 

 

 

 
« BaşlatÖnceki1234SonrakiSon »

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
Türkçe Öğretimi

İSTATİSTİKLER

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün156
mod_vvisit_counterDün305
mod_vvisit_counterBu Hafta2804
mod_vvisit_counterGeçen Hafta2680
mod_vvisit_counterBu Ay3183
mod_vvisit_counterGeçen Ay11469
mod_vvisit_counterToplam656409

IP Numaranız: 3.236.122.9
home search