GÜNGÖRNAME

UDDÜ

AHMET GÜNGÖR - gungorname.com
KENTAV HAZIRLIK FAKÜLTESİNDE YABANCILARA TÜRKÇE ÖĞRETİMİ SEMİNERİ PDF Yazdır e-Posta

KENTAV HAZIRLIK FAKÜLTESİNDE YABANCILARA TÜRKÇE ÖĞRETİMİ SEMİNERİ

 

Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi Kentav Hazırlık Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Ahmet Güngör, 10 Nisan 2017 tarihinde "Yabancılara Türkçe Öğretimi" konulu bir seminer verdi. Seminere Hazırlık Fakültesi Türk Dili Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ahmet Kıymaz ve öğretim elemanları katıldı.

Ahmet Güngör ana dili öğretimi ile yabancılara Türkçe öğretiminin birbirinden çok farklı uzmanlık alanları olduğunu belirtti. Yabancılara Türkçe öğretiminin son yıllarda öneminin daha iyi anlaşıldığını dile getirdi.

Hazırlık Fakültesi Türk Dili okutmanlarına Türkçenin gramer sisteminin bir yabancıya hangi metot ve kuram çerçevesinde öğretileceğini örneklerle açıklayan Güngör, eğitim- öğretim döneminin bitmesinin ardında konuyla ilgili akademik kadronun mesleki gelişime yönelik seminerler ve çalıştaylar yapılması gerektiği üzerinde önemle durdu.

 
Muhtar Avezov'un Türk Dünyasına Yansımaları PDF Yazdır e-Posta

Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkoloji Enstitüsü tarafından organize edilen "Muhtar Avezov'un Türk Dünyasına Yansımaları" adlı konferansı; Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış, Rektör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren, Türkoloji Enstitüsü Müdürü Dr. Orhan Kılıçarslan ile Hazırlık Fakültesi Türk Dili Bölümü Başkanı Dr. Ahmet Kıymaz'ın yanı sıra çok sayıda akademisyen ve öğrencinin katılımıyla Hazırlık Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Ahmet Güngör tarafından gerçekleştirildi.

Ahmet Yesevi Üniversitesinin Türkistan merkez yerleşkesinde bulunan Yesevi Kütüphanesinin birinci katındaki toplantı ve konferans salonunda yapılan program yaklaşık bir buçuk saat sürdü.

Kazakların ünlü ve en verimli yazarlarından biri olan Muhtar Avezov'un hayatı, sanatı ve eserleri hakkında bilgiler aktaran Hazırlık Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Ahmet Güngör, Muhtar Avezov'un eserlerinde kullandığı 30 bin civarındaki kelime haznesiyle, eserlerini 19-22 bin civarında bir kelime sayısıyla oluşturan Dünyaca ünlü William Shakespeare ve Aleksandr Puşkin gibi yazarlara göre de açık bir üstünlüğü olduğunu söyledi. Hikaye, çeviri, deneme ve roman gibi türlerde pek çok eser veren Muhtar Avezov hakkında "Doğunun Şolohov'u" ya da "İkinci Abay" tabirlerinin de kullanıldığını belirten Dekan Doç. Dr. Ahmet Güngör, Muhtar Avezov'un Kazak edebiyatında Batılı tarzda nesir geleneğinin ilk temsilcisi olarak kabul edildiğini ifade etti.

Şahsına atfedilen kıymet neticesinde Kazakistan'da Muhtar Avezov hakkında Muhtartanuv (Muhtar Avezov'u tanıma ve öğrenme bilimi) adında araştırma sahası açılan tek bilim adamı olduğunu belirten Dekan Doç. Dr. Ahmet Güngör, Muhtar Avezov'un tüm hayatı boyunca en çok etkilendiği kişinin de Abay Kunanbayoğlu olduğunu söyledi. Muhtar Avezov ve eserleri hakkında kendi yaptığı çalışmalarla ilgili bilgiler veren Dekan Doç. Dr. Ahmet Güngör, Muhtar Avezov'un Türkiye ve Türk Dünyası genelinde layıkıyla bilinmediği ve araştırılmadığına da vurgu yaptı.

Konferansın ardından soruları cevaplayan Hazırlık Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Ahmet Güngör'e programın sonunda, Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış tarafından teşekkür belgesi takdim edildi (01.11.2016).

Sözkonusu konferans Kentav’daki Hazırlık Fakültesi Kkütüphane salonunda da Türk dünyasından gelen öğrenci ve öğretim elemanlarına da verildi. Konferans sonunda Kentav Enstitü Müdürü Prof. Dr. Kemalbek Berkimbayev tarafından konuşmacı Doç. Dr. Ahmet Güngör’e teşekkür belgesi verildi.

http://www.ayu.edu.tr/guncel_detay/483/ahmet-yesevi-universitesinde-muhtar-avezov-un-turk-dunyasna-yansmalar-konferans


 
Kakistan’ın Latin Alfabesine Geçişinde Alfabe Sorunları PDF Yazdır e-Posta

Kazakistan’ın Aktav şehrinde  valilik himayesinde, “Kakistan’ın Latin Alfabesine Geçişinde Alfabe Sorunları” konusunda uluslararası konferans düzenlendi (12.10.2017).

Açılış konuşmasını  Vali E.U. Togcanov’un yaptığı konferansta Türkiye, Azerbaycan ve  Kazakistan’ın  tarihi süreçte Latin alfabesine geçiş sürecinde yaşadıkları sorunlar ele alındıktan sonra muhtemel alfabenin Kazak dilinin ses yapısına uygun olması gerektiği üzerinde duruldu.

Ahmet Baytursun Dil Enstitüsü Başkanı prof. Dr. Erden Acıbek, Süleyman Demirel Üniversitesi Öğr. Üy. K.B. Kuderina, “Mangıstav Muallimi” gazetesi  yazı işleri müdürü K. Vanov, Ş. Esenov Devlet Teknoloji ve Mühendislik Ün. Öğr. Üy. G. M. Adambayeva’nın yanısıra Azerbaycan Devlet Üniversitesi Öğr. Üy. A. F. Agayeva ve Güresun Ün. Öğ. Üy. (Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Ün. Konuk Öğr. Üy.) Ahmet Güngör konuşmacı olarak katıldılar.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in buyruğuyla bölge ve illerde halk, dilci ve akdemisyenlerle Latin alfabesine yönelik bu tür toplantı ve çalıştayların devam edeceği dile getirildi.

 
Aktav Ş. Esenov Devlet Teknoloji ve Mühendislik Üniversitesinde Latin Alfabesi Konulu Konferans PDF Yazdır e-Posta

Prof. Dr. Ahmet Güngör, Ş. Esenov Devlet Teknoloji ve Mühendislik Üniversitesinde Latin Alfabesi konusunda konferans verdi (11.10.2017, Aktav/Kazakistan).

Türkiye’nin Latin alfabesine geçişteki sürece değinen Güngör, Kazakistan’ın da 1930’lu yıllarda bu süreci yaşadığını ve engin bir tecrübeye sahip olduğunu dile getirdi. Ancak taslak halindeki ‘Alibbi’de yer alan kimi seslerin (ince “ә”: ae; aelem, “ө”: oe; oerken vd.) çift harfle gösterilmesinin  öğretim ve öğrenim sürecinde sıkıntılara yol açacağını belirtti. Meseleye sadece anadili açısından bakmanın yeterli olmadığı aynı zamanda Kazakça’nın yabancı dil olarak öğretiminde de algı ve anlamada zorlukları getireceği üzerinde durdu.

Konuşma sonunda Rektör Prof. Dr. Berik Ahmetov, yardımcıları ve konferansa dinleyici olarak katılan akademisyen, dilci ve üniversite öğrencilerine teşekkür eden Güngör öğrenci ve akademisyenlerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

http://kguti.kz/ru/novosti-i-meropriyatiya/917-vstrecha-s-professorom-universiteta-giresun-turkiya.html

 

 
Kazakistan Uluslararası Bilişim Akademisi Tarafından Prof. Dr. Ahmet Güngör’e “Akademik” Unvanı Verildi. PDF Yazdır e-Posta

Uluslararası Bilişim Akademi kurulu, “Nur Otan” UDP konferans salonunda (06.06. 2017, 15.00-17.30) olağan toplantısını yaptı. Gündemde yer alan “Uluslararası Elektrik Enerji Sistemi” ve “Bilişim Toplumu Günü” konuları başlığı altında Kazakistan’ın dört bir tarafından gelen bilim adamları ve akademisyenler tarafından bildiriler sunuldu.

Bilimsel etkinlik sonunda akademi tarafından bilimsel alanda katkı ve çalışmalarından dolayı ödül törenine geçildi. Toplantı sonunda da bu yıl akademi üyeliğine kabul edilen ve “akademik” unvanı verilen akademisyenlere diploma ve kimlikleri Akademi Başkanı Aşimov Abdıkappar Aşimoviç tarafından takdim edildi.

Yurtdışından temsilen akademi üyeliğine seçilen Prof. Dr. Ahmet Güngör’e diplomasını takdim eden Başkan kısa bir konuşma yapmak üzere Ahmet Güngör’ü sahneye davet etti.

Konuşmasını İngilizce ve Rusça yapan Ahmet Güngör, “akademik” unvanı üniversitelerde emek veren bir bilim adamı için mesleğinin zirvesi ve  profesörlükten sonraki bir üst unvan olduğunu, kendisini bu unvana layık gören akademi başkanı, yönetüm kurulu ve akademi üyelerine teşekkür etti.

Ahmet Güngör konuşmasına Kazak dili, edebiyat ve kültürü alanındaki çalışmalarıyla ilgili bilgi vererek devam etti.

Devamını oku...
 
« BaşlatÖnceki1234SonrakiSon »

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
Türkçe Öğretimi

İSTATİSTİKLER

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün63
mod_vvisit_counterDün208
mod_vvisit_counterBu Hafta1314
mod_vvisit_counterGeçen Hafta1621
mod_vvisit_counterBu Ay1114
mod_vvisit_counterGeçen Ay7592
mod_vvisit_counterToplam633485

IP Numaranız: 3.215.180.226
home search