GÜNGÖRNAME

UDDÜ

AHMET GÜNGÖR - gungorname.com
Muhtar Avezov'un Türk Dünyasına Yansımaları PDF Yazdır e-Posta

Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkoloji Enstitüsü tarafından organize edilen "Muhtar Avezov'un Türk Dünyasına Yansımaları" adlı konferansı; Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış, Rektör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren, Türkoloji Enstitüsü Müdürü Dr. Orhan Kılıçarslan ile Hazırlık Fakültesi Türk Dili Bölümü Başkanı Dr. Ahmet Kıymaz'ın yanı sıra çok sayıda akademisyen ve öğrencinin katılımıyla Hazırlık Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Ahmet Güngör tarafından gerçekleştirildi.

Ahmet Yesevi Üniversitesinin Türkistan merkez yerleşkesinde bulunan Yesevi Kütüphanesinin birinci katındaki toplantı ve konferans salonunda yapılan program yaklaşık bir buçuk saat sürdü.

Kazakların ünlü ve en verimli yazarlarından biri olan Muhtar Avezov'un hayatı, sanatı ve eserleri hakkında bilgiler aktaran Hazırlık Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Ahmet Güngör, Muhtar Avezov'un eserlerinde kullandığı 30 bin civarındaki kelime haznesiyle, eserlerini 19-22 bin civarında bir kelime sayısıyla oluşturan Dünyaca ünlü William Shakespeare ve Aleksandr Puşkin gibi yazarlara göre de açık bir üstünlüğü olduğunu söyledi. Hikaye, çeviri, deneme ve roman gibi türlerde pek çok eser veren Muhtar Avezov hakkında "Doğunun Şolohov'u" ya da "İkinci Abay" tabirlerinin de kullanıldığını belirten Dekan Doç. Dr. Ahmet Güngör, Muhtar Avezov'un Kazak edebiyatında Batılı tarzda nesir geleneğinin ilk temsilcisi olarak kabul edildiğini ifade etti.

Şahsına atfedilen kıymet neticesinde Kazakistan'da Muhtar Avezov hakkında Muhtartanuv (Muhtar Avezov'u tanıma ve öğrenme bilimi) adında araştırma sahası açılan tek bilim adamı olduğunu belirten Dekan Doç. Dr. Ahmet Güngör, Muhtar Avezov'un tüm hayatı boyunca en çok etkilendiği kişinin de Abay Kunanbayoğlu olduğunu söyledi. Muhtar Avezov ve eserleri hakkında kendi yaptığı çalışmalarla ilgili bilgiler veren Dekan Doç. Dr. Ahmet Güngör, Muhtar Avezov'un Türkiye ve Türk Dünyası genelinde layıkıyla bilinmediği ve araştırılmadığına da vurgu yaptı.

Konferansın ardından soruları cevaplayan Hazırlık Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Ahmet Güngör'e programın sonunda, Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış tarafından teşekkür belgesi takdim edildi (01.11.2016).

Sözkonusu konferans Kentav’daki Hazırlık Fakültesi Kkütüphane salonunda da Türk dünyasından gelen öğrenci ve öğretim elemanlarına da verildi. Konferans sonunda Kentav Enstitü Müdürü Prof. Dr. Kemalbek Berkimbayev tarafından konuşmacı Doç. Dr. Ahmet Güngör’e teşekkür belgesi verildi.

http://www.ayu.edu.tr/guncel_detay/483/ahmet-yesevi-universitesinde-muhtar-avezov-un-turk-dunyasna-yansmalar-konferans


 
AFGANİSTANLI BAKANDAN ZİYARET PDF Yazdır e-Posta

Afganistan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Abdul Wahab Balakarzai, Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi, Kentav Hazırlık Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Ahmet Güngör’e Şilt Verdi

04.12.2018

Afganistan Milli Eğitim Bakanı Yardımcısı Abdul Wahab Balakarzai, Milli Eğitim Bakanlığı Plan ve Politika Dairesi Başkanlığı Müdürü Ramin Manavi  ve Dış İşleri Bakanlığı Hukuk ve Antlaşma Dairesi Başkanı Fayz Ahmed Seyar, Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar, Rektör Yardımcısı  Dr. Öğretim Üyesi Pusat Pilten ile Kentav Hazırlık Fakültesine geldi.

Fakülte Dekanı Doç. Dr. Ahmet Güngör, Afganistan delegasyon heyetine Hazırlık Fakültesindeki dil öğretimi, sınavlar ve yurtdışından öğrenci kabulü hakkında ayrıntılı bilgiler verdi. Özellikle son yıllarda Afganlı öğrencilerin üniversiteye yoğun ilgisini dile getiren Güngör, gelen Afganlı öğrencilerin Türkçe ve Kazakça dil öğreniminde yetenekli ve başarılı olduklarını dile getirdi. Söz konusu öğrencilerin lisansta da başarılı olduklarına da değinen Güngör, burada yurt, barınma ve eğitim-öğretim şartlarının çok uygun olduğunu, dil öğretiminde uzun yıllara dayalı tecrübeye sahip bir kurum olduklarını ve ders kitaplarının nitelikleri hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Afganistan Milli Eğitim Bakanı Yardımcısı Abdul Wahab Balakarzai, toplantıda  Üniversitenin Afganistanlı öğrencilere sunduğu yüksek öğrenim desteğinden duyulan memnuniyeti dile getirdi.

Heyet Başkanı, Türkiye ve Kazakistan’ın ortak kurumu olan Ahmet Yesevi Üniversitesinin başarılarını yakından takip ettiklerini, etkilendiklerini ve  iş birliğine yönelik düşüncelerini ifade ettiler.  Bu kapsamda bir değerlendirme konuşması yapan Rektör Vekili Prof. Dr. Cengiz Tomar,  Afganistan, Kazakistan ve Türkiye arasındaki çok yönlü işbirliklerinin geliştirilmesi ve  bilimsel ortaklıkların kurumsallaştırılmasında, üniversite temsilcileri olarak her türlü yardım ve çalışmaya hazır olduklarını vurguladı.

Bilgilendirme toplantısından sonra, Heyet Başkanı Abdul Wahab Balakarzai, Hazırlık Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Ahmet Güngör’e Afganistan Milli Eğitim Bakanlığı şiltini takdim ederken üniversite ve fakültedeki akademisyenlere başarılarının devamını diledi. Konuk heyet, kütüphane, konferans salonu, spor salonu ve dersliklerde incelemelerde bulunduktan sonra fakülteden ayrıldı.

 

 

 

 
Hikayeler PDF Yazdır e-Posta

 

BEYLİK - (PDF DOSYASI)

SICAK BUZ - (PDF DOSYASI)

TÜYSÜZ - (PDF DOSYASI)

SATIRBAŞI - (PDF DOSYASI)

ГОРЯЧИЙ ЛËД - (PDF DOSYASI)

HOT ICE - (PDF DOSYASI)

 

 
THE STAR OF TURKOLOGY AND DIPLOMACY - Professor Doctor Canseyit Tüymebayev PDF Yazdır e-Posta

He was born in the region of South Kazakhstan within the district of Kaynar, Algabayski on June 8th, 1958. After having completed his primary, secondary and high school education in his place of birth, he starts studying in Philology Department of Kazakhstan State University (currently known as Farabi State University), and gets lectures from prominent linguists and literature instructors (Zeynulla Kabdolov, Altay Amancolov, etc.). His goal is to become qualified philologist and Turcologist. A diligent, helpful and optimist character of his mood helps him to be loved by both his friends and teachers, and he manages to graduate successfully from his department in 1980. Along with his teachers’ encouragement, he begins working as an instructor where he graduated during the years of 1980 and 1988. He accomplishes passing his doctorate degree in 1987, and professorship defences in 2008, which leads him to make a distinguished name for himself within the academic community.

Devamını oku...
 
Öykü kitabı "Beylik" çıktı PDF Yazdır e-Posta
Daha büyük boyutta görmek için tıklayınız...
Patos ve traktörün bu köye gelişi, köylünün kaderini değiştirdiği gibi en çok da dört ayaklıların kaderini değiştirecekti. İnsanoğlu denen şu varlıkla aynı kaderi paylaşırken yerlerini yorulmak bilmeyen, duygudan mahrum bu demir parçaları alacaktı.

(Beylik)Çikolata çocuğu olan ben, bağırdıkça boyacı çocukların dikkatini çekmeye başlamıştım; gözlerini benden alamıyorlardı. Kuyruğu kapıya kısılmış kedi gibi bas bas bağırıyordum. Çocukların tuhafına gitmişti bu durum. Uzun süren bu şaşkınlıklarının ardından gülmeye başladılar. Sonra can dostum Cin Ali ve en sonunda ben... Makaraları koyuvermiştik. Neye, niçin güldüğümüzü anlamadan ve umursamadan... Yanımızdan ve karşı kaldırımdan geçen yaşlısı genci gülmekten kırılan boyacı grubunu şaşkın bakışlarla izlerken kahkahalarımıza bir anlam veremiyor, herhalde deli olduğumuzu düşünüyorlardı.

(Satırbaşı)
 
« BaşlatÖnceki1234SonrakiSon »

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
Türkçe Öğretimi

İSTATİSTİKLER

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün24
mod_vvisit_counterDün256
mod_vvisit_counterBu Hafta24
mod_vvisit_counterGeçen Hafta2119
mod_vvisit_counterBu Ay8182
mod_vvisit_counterGeçen Ay8723
mod_vvisit_counterToplam430096

IP Numaranız: 18.232.171.18
home search