GÜNGÖRNAME

UDDÜ

AHMET GÜNGÖR - gungorname.com
İ.ARABAYEV'DEN PROFESÖRLÜK UNVANI PDF Yazdır e-Posta

Ahmet Güngör’e Bir Profesörlük Unvanı da Kırgızistan’dan

Giresun Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Ahmet Yesevi Üniversitesi  konuk öğretim üyesi Ahmet Güngör’e  Kırgızistan’ın  İ. Arabayev Kırgız Devlet Pedagoji Üniversitesi Senatosu nun 71 no’lu protokol kararıyla Profesörlük unvanı verildi (27.04.2018)

26 yıllık akademisyenlik hayatında AÜ TÖMER Türk Lehçeleri ve Edebiyatı Dergisinin Yazı İşleri Müdürü olarak Kırgız dil, edebiyat ve kültürü alanında yazmış ve yayımlamış olduğu onlarca makalesi, yüksek lisans ve doktora sürecinden sonra da Kırgız sineması, tiyatrosu vd.  internet ortamında yazı ve yayınlara katkıları nedeniyle profesörlük unvanına layık görüldü.

Bilindiği üzere Kazakistan’ın Çimkent’teki Bölgesel Sosyal Girişimcilik Üniversitesi tarafından  profesörlük ve Kazakistan Uluslararası Bilişim Akademisinden ise  akademik unvanına layık görülen Ahmet Güngör;  Kazakistan ve Kırgızistan’dan kendisine verilen akademik unvanların manevi değerinin kendisi için çok büyük ve önemli olduğunu, Kazak ve Kırgız dil ve edebiyatı alanında yapacağı çalışmalarına güç katacağını, üniversite rektör ve senato üyelerine minnettarlığını  dile getirdi.

İ. Arabayev Kırgız Devlet Pedagoji Üniversitesinden aldığı profesörlük unvanı için Ahmet Yesevi Üniversitesi Eğitim Komisyonu toplantısında Rektör Yrd. Prof. Dr. Nurlan Hacıhanov tarafından  tebrik edildi.

Ayrıca Kentav Enstitüsü Prof. Dr. Kamalbek Berkimbayev’in başkanlığında Kentav Kütüphanesinde yapılan toplantıda Prof. Dr. Berkimbayev, Ahmet Güngör’ün bu yıl içinde Güney Kazakistan vilayeti ilmeclisindeki yüzden fazla milletvekilinin oy birliğiyle bölge eğitim ve kültürüne katkılarından dolayı “Gramata”yla ödüllendirildiğini, akademisyenlerin başka ülkelerden aldıkları unvan ve başarıların uluslararası değer taşıdığını ve üniversiteye güç kattığını dile getirip Ahmet Güngör’ü başarılarından dolayı tebrik etti.

 

 

 
Kazakistan’ın Devlet Pedagoji Üniversitesinde Sempozyum yapıldı PDF Yazdır e-Posta

Kazakistan’ın Devlet Pedagoji Üniversitesinde (Taraz),” Manevi Aydınlanma; XXI. Asır Çağdaş Bilimsel Disiplinlerin Paradigmaları” Adlı Konferans Gerçekleştirildi

23.02.2018 tarihinde Üniversitenin konferans salonunda  dünyanın değişik ülkelerinden gelen katılımcılar bildirilerini sundular.

Prof. Dr. Mekemtas Mırzahmetulı (Abay Üniversitesi), Douglas Aaron Dawist, (Farmingham Üniversitesi, ABD), Prof. Dr. Enver Kapağan Karabük Üniversitesi, Prof. Dr. Ahmet Güngör, Giresun Üniversitesi (Türkiye), Prof. Dr. B. Turgunbayeva Abay Üniversitesi, Dr. Serdar Dağıstan Ahmet Yesevi Üniversitesi, Doç.Dr. C. Agabekova’nın bildirileri konferansa gelen öğrenci, akademisyenler tarafından ilgiyle izlendi.

Ahmet Güngör, konuşmasında Türkiye Cumhuriyeti ve Kazak halkının Latin alfabesi konusunda engin deneyimleri olduğuna değindi. Türkçe’deki şapkalı â ve geniz ñ’ sinin alfabede yer alması gerektiğini dile getirirken bir sesin tek bir harfle karşılanmasının yararı üzerinde durdu.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Sayın Nazarbayev’in en son onayladığı alfabede  ş ve ç (ш=sh ve ç=ch) seslerinin iki harfle verilmesinin Kazakçanın ana dili ve yabancı dil olarak öğretiminde ne gibi sıkıntılara yol açacağına dair somut örnekler vererek gösterdi.

Kusursuz, ideal bir Latin alfabesinin her şeyden önce Kazaklar için elzem olduğuna değinen Güngör, alfabe konusunda çalışmaların devam etmesinde yarar olacağını dile getirdi.

 

 
Taraz Devlet Pedagoji Üniversitesi Konferans PDF Yazdır e-Posta

Халықаралық ғылыми-практикалық конференция өтті

Тараз мемлекеттік педагогикалық университетінің қабырғасында «Рухани жаңғыру: ХХІ ғасырдағы заманауи білім беру кеңістігінің парадигмалары» атты Халықаралық ғылыми-практикалық конференция  өтті.

Конференция жұмысына Алматы қаласы, Абай атындағы ҚазҰПУ, «Абайтану» ғылыми-зерттеу орталығының қызметкері, ф.ғ.д., профессор М.Мырзахметұлы, АҚШ, Фрамингам университеті, ағылшын тілінің маманы Дуглас Аарон Дэвист, Түркия Республикасынан Карабюк университетінің профессоры Капаган Енвер мен Гиресун университетінің PhD, профессор Ахмет Гүнгөр, Алматы қаласы, Абай атындағы ҚазҰПУ профессоры, ф.ғ.д. Б.Тұрғынбаева, Түркістан қаласы, Қ.А.Ясауи атындағы ХҚТУ Түркология ғылыми зерттеу институтының аға ғылыми қызметкері С.Дағыстан, Назарбаев Университеті, Филология ғылымдарының кандидаты, ассистент профессор Ж.Ағабекова, Астана қаласы, Л.Н.Гумилев атындағы ЕҰУ профессоры, ф.ғ.д. А.Ә.Үсен және ЖОО ғалымдары қатысты.

ТарМПУ барлық материалдық-техникалық және кадрлық база, ғылым қоры гранттарына қатысу нәтижелері бойынша тәжірибесі бар оқу орны болып табылады. Елбасы Н.Ә.Назарбаевтың дәстүрлі жолдауында еліміздегі педагогикалық оқу орындарының алдына тың стратегиялық бағыт-орта білім беру саласында жаңартылған мазмұнға көшуді тездететін мұғалім даярлау міндетін қойған болатын.

Сондықтан ТарМПУ-да шығармашылық қабілеті жоғары деңгейдегі, оқыту мен тәрбиелеудің, психологиялық-педагогикалық, жаңа  инновациялық әдістерін меңгерген, ескі қағидалардан бас тартып, нақты тәжірибеде, педагогикалық үрдісті өздігінше жүзеге асыра алатын жаңа тұрпатты мұғалімді даярлау міндеттері жүзеге асырылуда.

Конференцияның негізгі мақсаты «Болашаққа бағдар-жаһандану үрдісіндегі латын әліпбиі», «Қазақстандағы заманауи білім беру жүйесін модернизациялау бағыттары» және «ХХІ ғасыр білім беру кеңістігін ұлттық код негізінде жаңғырту проблемалары» тақырыбында жүйеленген ғылыми - әдістемелік мәселелер көтерілді. Конференцияға қатысушылар рухани жаңғыру бағытында ұлттық сананы қалыптастыру, ұлттық код аясындағы қазақстандық білім беру моделін құру; оны жаһандық өредегі бренд санатында үйлестіру жолдарын қарастыру, ғылым мен білім беру кеңістігінің парадигмаларын жаңғырту;  латын әліпбиінің маңызы мен қажеттілігін көпшілікке насихаттау және латын әліпбиінде іс жүргізуді жолға қою, т.б.  мәселелер бойынша жоғары оқу орындары мен жалпы білім беру мекемелеріндегі жаңаша ойлайтын заманауи ұстаздар мен ғалымдар арасында ой бөлісті. Конференцияда қаралған мәселелер бойынша нақты тұжырымдар жасалынып, бірқатар шешімдер қабылданды.

http://tarmpu.kz/index.php?option=com_content&view=article&id=2030%3A2018-02-25-19-36-17&catid=34%3A2011-01-10-20-47-55&Itemid=1&lang=kz


 


 

 
KENTAV HAZIRLIK FAKÜLTESİNDE YABANCILARA TÜRKÇE ÖĞRETİMİ SEMİNERİ PDF Yazdır e-Posta

KENTAV HAZIRLIK FAKÜLTESİNDE YABANCILARA TÜRKÇE ÖĞRETİMİ SEMİNERİ

 

Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi Kentav Hazırlık Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Ahmet Güngör, 10 Nisan 2017 tarihinde "Yabancılara Türkçe Öğretimi" konulu bir seminer verdi. Seminere Hazırlık Fakültesi Türk Dili Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ahmet Kıymaz ve öğretim elemanları katıldı.

Ahmet Güngör ana dili öğretimi ile yabancılara Türkçe öğretiminin birbirinden çok farklı uzmanlık alanları olduğunu belirtti. Yabancılara Türkçe öğretiminin son yıllarda öneminin daha iyi anlaşıldığını dile getirdi.

Hazırlık Fakültesi Türk Dili okutmanlarına Türkçenin gramer sisteminin bir yabancıya hangi metot ve kuram çerçevesinde öğretileceğini örneklerle açıklayan Güngör, eğitim- öğretim döneminin bitmesinin ardında konuyla ilgili akademik kadronun mesleki gelişime yönelik seminerler ve çalıştaylar yapılması gerektiği üzerinde önemle durdu.

 
Muhtar Avezov'un Türk Dünyasına Yansımaları PDF Yazdır e-Posta

Ahmet Yesevi Üniversitesi Türkoloji Enstitüsü tarafından organize edilen "Muhtar Avezov'un Türk Dünyasına Yansımaları" adlı konferansı; Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış, Rektör Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mustafa Eren, Türkoloji Enstitüsü Müdürü Dr. Orhan Kılıçarslan ile Hazırlık Fakültesi Türk Dili Bölümü Başkanı Dr. Ahmet Kıymaz'ın yanı sıra çok sayıda akademisyen ve öğrencinin katılımıyla Hazırlık Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Ahmet Güngör tarafından gerçekleştirildi.

Ahmet Yesevi Üniversitesinin Türkistan merkez yerleşkesinde bulunan Yesevi Kütüphanesinin birinci katındaki toplantı ve konferans salonunda yapılan program yaklaşık bir buçuk saat sürdü.

Kazakların ünlü ve en verimli yazarlarından biri olan Muhtar Avezov'un hayatı, sanatı ve eserleri hakkında bilgiler aktaran Hazırlık Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Ahmet Güngör, Muhtar Avezov'un eserlerinde kullandığı 30 bin civarındaki kelime haznesiyle, eserlerini 19-22 bin civarında bir kelime sayısıyla oluşturan Dünyaca ünlü William Shakespeare ve Aleksandr Puşkin gibi yazarlara göre de açık bir üstünlüğü olduğunu söyledi. Hikaye, çeviri, deneme ve roman gibi türlerde pek çok eser veren Muhtar Avezov hakkında "Doğunun Şolohov'u" ya da "İkinci Abay" tabirlerinin de kullanıldığını belirten Dekan Doç. Dr. Ahmet Güngör, Muhtar Avezov'un Kazak edebiyatında Batılı tarzda nesir geleneğinin ilk temsilcisi olarak kabul edildiğini ifade etti.

Şahsına atfedilen kıymet neticesinde Kazakistan'da Muhtar Avezov hakkında Muhtartanuv (Muhtar Avezov'u tanıma ve öğrenme bilimi) adında araştırma sahası açılan tek bilim adamı olduğunu belirten Dekan Doç. Dr. Ahmet Güngör, Muhtar Avezov'un tüm hayatı boyunca en çok etkilendiği kişinin de Abay Kunanbayoğlu olduğunu söyledi. Muhtar Avezov ve eserleri hakkında kendi yaptığı çalışmalarla ilgili bilgiler veren Dekan Doç. Dr. Ahmet Güngör, Muhtar Avezov'un Türkiye ve Türk Dünyası genelinde layıkıyla bilinmediği ve araştırılmadığına da vurgu yaptı.

Konferansın ardından soruları cevaplayan Hazırlık Fakültesi Dekanı Doç. Dr. Ahmet Güngör'e programın sonunda, Ahmet Yesevi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Kutalmış tarafından teşekkür belgesi takdim edildi (01.11.2016).

Sözkonusu konferans Kentav’daki Hazırlık Fakültesi Kkütüphane salonunda da Türk dünyasından gelen öğrenci ve öğretim elemanlarına da verildi. Konferans sonunda Kentav Enstitü Müdürü Prof. Dr. Kemalbek Berkimbayev tarafından konuşmacı Doç. Dr. Ahmet Güngör’e teşekkür belgesi verildi.

http://www.ayu.edu.tr/guncel_detay/483/ahmet-yesevi-universitesinde-muhtar-avezov-un-turk-dunyasna-yansmalar-konferans


 
« BaşlatÖnceki1234SonrakiSon »

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
Türkçe Öğretimi

İSTATİSTİKLER

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün14
mod_vvisit_counterDün228
mod_vvisit_counterBu Hafta14
mod_vvisit_counterGeçen Hafta1807
mod_vvisit_counterBu Ay6022
mod_vvisit_counterGeçen Ay9742
mod_vvisit_counterToplam437627

IP Numaranız: 3.227.254.12
home search